اخبار

هنرمند گریخت / یک سال بدون سیروس گرجستانی

هنرمند گریخت / یک سال بدون سیروس گرجستانی

یک سال از آخرین نقشی که زنده کرد و از واپسین روزهای عمرش که آن‌هم جلوی دوربین سپری شد، گذشت. سفر سیروس گرجستانی به دیار باقی، امروز یک ساله شد.

هنرمند گریخت / یک سال بدون سیروس گرجستانی

زنده نام گرجستانی با بیش از نیم قرن فعالیت هنری، از معدود هنرپیشه‌هایی بود که هم در نقش‌های جدی و هم در نقش‌های کمدی و طنز به خوبی ظاهر می‌شد و مخاطب را با خود همراه می‌کرد. هم اخم هایش باورپذیر بود هم خنده‌هایش، هم تلخی‌ نقشش به دل می‌نشست و هم شیرینی‌اش.

نمونه بارزی از باورپذیر بودن نقش‌هایش، شخصیت هاشم در سریال «متهم گریخت» است؛ به طوری که هنوز هم خیلی از مخاطبان قدیمی تر تلویزیون او را با نام هاشم به یاد می‌آورند، آن هم با همان لحن خاصی که شهربانو هاشمی در نقش بی بی، صدایش می‌کرد.

مریم امیرجلالی که در همین سریال «متهم گریخت» نقش همسر سیروس گرجستانی را بازی کرد و یک زوج کمدی ماندگار را با یکدیگر در قاب تلویزیون رقم زدند، امروز در فضای مجازی از مرحوم سیروس گرجستانی یاد کرده و به مناسبت سالگرد درگذشتش عکسی دونفره از خودشان را منتشر کرده است.

امیرجلالی سال گذشته و در همان روزهای ابتدایی فوت گرجستانی به ایسنا گفته بود که مرحوم گرجستانی و همسرش او را به خانه جدیدشان دعوت کرده‌ بودند اما افسوس که اجل مهلت دیدار را از او گرفت. به گفته امیرجلالی گویا مرحوم گرجستانی پس از سال‌ها فعالیت هنری تازه صاحبخانه شده بود و می‌خواست او را به خانه‌اش دعوت کند.

بازیگر نقش سرور در سریال «متهم گریخت» گفته بود: اصلی‌ترین کاری که با هم داشتیم همان «متهم گریخت» است؛ چون تمام خاطره‌ها و صمیمیتی که بین من و مرحوم گرجستانی شکل گرفت، مربوط به همین سریال است.

هنرمند گریخت | یک سال بدون سیروس گرجستانی

البته امیرجلالی در سریال‌ «پشت کنکوری‌ها» و تله‌فیلم‌های «چمدان‌های خالی» و «ماشین مشتی ممدلی» نیز  با مرحوم گرجستانی همبازی بوده است. عکس زیر را مریم امیرجلالی امروز و در نخستین سالگرد سیروس گرجستانی، به یاد همکار مرحوش منتشر کرده است.

هنرمند گریخت | یک سال بدون سیروس گرجستانی

زنده یاد سیروس گرجستانی در چندین سریال تلویزیونی هنرنمایی کرده است. حضور او حتی در نقش‌های فرعی و در سریال‌های تاریخی و پربازیگری چون «کلاه پهلوی» نیز به یاد ماندنی است.

گرجستانی بازیگری است که تا آخرین روزهای عمر هنرمندانه نقش‌ها را زندگی می‌کرد اما آخرین حضور او جلوی دوربین مربوط به سریال تلویزیونی «شرم» به کارگردانی احمد کاوری بود که ناتمام ماند و سازندگان سریال، سیاوش طهمورث را برای بازی قسمت‌های باقی مانده جایگزین او کردند.

«شاهرگ»، «آنام»، «دختری به نام آهو»، «سه دنگ سه دنگ»، «خوش نشین‌ها»، «زن بابا»، «مامور بدرقه»، «پشت کنکوری‌ها»، «ولایت عشق» و «کیف انگلیسی» از جمله سریال‌های تلویزیونی هستند که مرحوم سیروس گرجستانی در آن‌ها به ایفای نقش پرداخته است.

منبع خبر

هنرمند گریخت / یک سال بدون سیروس گرجستانی
www.alef.ir

دکمه بازگشت به بالا