زندگی

پنجم خرداد ماه و مهمترین اخبار کرونایی استان ها

پنجم خرداد ماه و مهمترین اخبار کرونایی استان ها

استان ها – ایرنا – سیر نزولی موج چهارم کرونا به معنی پایان این موج و ساده‌انگاری در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی نیست و به گفته کارشناسان،تجربه موج‌های پیشین کرونا نشان داده است، در آغاز روند نزولی شدن سیر بیماری، ساده‌انگاری و بی‌توجهی می‌تواند منجر به موج بلندتری شود.

پنجم خرداد ماه و مهمترین اخبار کرونایی استان ها

به گزارش گروه اخبار استان های ایرنا ،برگزاری هر گونه تجمع موجب افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا می شود و به گفته کارشناسان بهداشتی مهم‌ترین خطر در روزهای آینده، برگزاری مراسم، تجمعات و دورهمی های خانوادگی و سفر شهروندان به دیگر شهرهای کشور است.

در همین حال آنان خواستار خودداری شهروندان از سفرهای غیرضروری و دورهمی‌ها مانند شب نشینی، مراسم دید و بازدیدهای جمعی شدند و معتقدند که برای مهار بیماری کووید ۱۹، رعایت پروتکل‌های بهداشتی ضروری است و هر تجمع ضروری حتما باید با زمان بسیار کم و رعایت فاصله ۲ تا سه متری برگزار شود.

در این بین هیجان تبلیغاتی داوطلبان انتخابات شوراهای شهر و روستا نیز این روزها در حال افزایش بوده و این هیجان زدگی به گونه‌ای است که وجود ویروس مرگبار کرونا در برخی تجمعات و دورهمی ها به کلی به فراموشی سپرده شده است.

همه می دانیم روزهای حساسی پیش‌رو هست و انتظار می‌رود با رعایت نکات بهداشتی و تداوم پروتکل ها، روند کاهش بیماری کووید ۱۹ در کنار افزایش واکسیناسیون افراد به کنترل هرچه بهتر این ویروس منجر شود.

سعید نمکی وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی نیز پیشتر گفته بود که برنامه این وزارتخانه این است که تا پایان خرداد، گروه های آسیب پذیر شامل افراد بالای ۶۰ سال و بیماران صعب العلاج و خاص را واکسینه شوند ، در تابستان واکسیناسیون عمومی را در فازهای بعدی شروع کنند و برآورد شان این است که زودتر از آنچه که در سند ملی واکسیناسیون کووید۱۹ اشاره شده ، بتوانند واکسیناسیون را به پایان برسانند.

پنجم خرداد ماه و مهمترین اخبار کرونایی استان ها

متاسفانه با فوت ۱۶۳ نفر دیگر از هموطنان مبتلا به کووید۱۹ در شبانه روز گذشته، تعداد جان باختگان این بیماری در ایران به ۷۹ هزار و ۲۱۹نفر رسید.

مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز چهارشنبه در اطلاعیه ای اعلام کرد: از دیروز تا امروز (پنجم خرداد ۱۴۰۰) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۰هزار و  ۴۶۸بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که هزار و ۱۵۴نفر از آنها بستری شدند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به دو میلیون و ۸۶۵ هزار و ۸۶۴نفر رسید.

وزارت بهداشت در این اطلاعیه افزود: تاکنون دو میلیون و ۳۶۲ هزار و ۴۲۸ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستانها ترخیص شده اند. ?چهار هزار و ۶۹۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ نیز در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند و ۱۹ میلیون و ۱۸۵ هزار و ۹۳۳ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

وزارت بهداشت همچنین اعلام کرد: تاکنون دو میلیون و ۸۴۴هزار و ۶۳۹نفر دوز اول واکسن کرونا و ۴۸۵هزار و ۶۷۰نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده و واکسینه شده اند.  مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به سه میلیون و ۳۳۰هزار و ۳۰۹ دوز رسید.

پنجم خرداد ماه و مهمترین اخبار کرونایی استان ها

به گزارش خبرنگاران ایرنا از سراسر کشور ، شیوع موج چهارم کووید.۱۹ در استان اردبیل پس از یک ماه اوج گیری متوقف شده و در یک هفته اخیر روند کاهشی داشته ولی این بیماری همچنان قربانی می‌گیرد به طوری که در شبانه‌روز گذشته پنج نفر دیگر از مبتلایان به ویروس کرونا در این استان جان باختند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل کاهش مجموع شمار بستری‌های همزمان مبتلایان کرونا در مراکز درمانی این استان را طی دو هفته اخیر چشمگیر خواند.

دکتر شهرام حبیب‌زاده با اشاره به افزایش شمار بهبودیافتگان بستری در مراکز درمانی استان اردبیل در تداوم روند کاهشی شیوع کرونا در استان افزود: در شبانه روز گذشته ۴۴ نفر از بیماران بستری مبتلا به کرونا از مراکز درمانی استان ترخیص شدند.

وی همچنین از آغاز روند کاهشی افراد بستری در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی استان اردبیل خبر داد و بیان کرد: هم‌اکنون ۵۰ بیمار مبتلا به کووید.۱۹ در مراکز درمانی استان تحت مراقبت قرار دارند.

در همین حال رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: با افزوده شدن ۲۶۸ مورد جدید کرونا در سیستان و بلوچستان شمار مبتلایان این ویروس در استان به ۳۶ هزار و ۳۷۳ نفر رسید.

دکتر سیدمحمد هاشمی‌شهری اظهارداشت: هم‌اینک ۱۸۹بیمار حاد تنفسی و ۱۰۴ نفر مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان تحت درمان قرار دارند. 

وی ادامه داد: همچنین با فوت چهار مورد جدید شمار فوتی های کرونا در سیستان و بلوچستان به یکهزار و ۳۱۸ نفر رسید.

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از مردم تقاضا کرد در صورت امکان و نداشتن ضرورت در خانه بمانند و چنانچه از خانه بیرون می‌روند اصول بهداشتی و آداب تنفسی را به خوبی رعایت کنند.

وی بیان کرد: از آنجایی که کشف راه‌های انتقال کرونا و عوارض ناشی از آن نیازمند گذشت مدت‌زمانی از شیوع و اپیدمی ویروس است و سپس بر اساس یافته‌های علمی رفتار عامل بیماری شناسایی می‌شود ضروریست شهروندان تمام نکات بهداشتی را رعایت کنند.

هاشمی گفت: موارد مثبت کرونای جهش یافته انگلیسی در سیستان و بلوچستان نیز در حال افزایش است و این نوع از ویروس تقریبا جایگزین نوع قبلی شده بطوریکه حدود ۸۰ درصد موارد ابتلا در سطح استان را شامل می‌شود.

فرماندار بندرعباس با اشاره به اینکه تعدادی از صنوف پروتکل‌های بهداشتی کرونا را رعایت نمی‌کنند گفت که در صورت بی توجهی به تذکرهای بهداشتی بازرسان، پلمب می‌شوند.

عزیزالله کناری اظهار داشت: بسیاری صنوف به خوبی پروتکل‌های بهداشتی کرونا را رعایت می‌کنند اما بین آنها صنوف متخلف نیز هستند که رفتار آنان در بازرسی های محسوس و نا محسوس مستندسازی می‌شود.

وی اضافه کرد: مدیران پاساژها و مجتمع‌های تجاری نیز  بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی به خصوص استفاده از ماسک توسط مشتریان و کسبه نظارت همیشگی داشته باشند تا از بروز موج جدید بیماری پیشگیری شود.

رییس مرکز بهداشت غرب اهواز نیز در این خصوص گفت: در یک پاندمی مانند بیماری کرونا با واکسینه کردن ۷۰ درصدی افراد، جامعه ایمن می‌شود.

دکتر مهران احمدی بلوطکی بیان کرد: به عنوان مثال در یک جامعه مانند اهواز با جمعیت حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر،  ۷۰ درصد جامعه را در نظر گرفته و واکسیناسیون از از گروه سالمندان و بیماران خاص آغاز شده است.

وی افزود: بر این اساس با واکسیناسیون افراد تا ۱۸ سالگی، ایمن سازی ۷۰ درصدی کامل می‌شود.

احمدی بلوطکی گفت: در بیماری کرونا زمانی که ۷۰ درصد افراد واکسن تزریق کرده باشند زنجیره قطع و جامعه ایمن می‌شود و افراد زیر۱۸ سال نیازی به واکسن ندارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان نیز گفت که تزریق واکسن کرونا در ۴۶ پایگاه شامل مراکز تجمیعی و بهداشتی این استان انجام می شود.

دکتر محمد طاهری افزود: پایگاه های بهداشتی پیش بینی شده برای تزریق واکسن بر اساس میزان جمعیت حاضر در محل سکونت و میزان مراجعات در طول سال انتخاب شده اند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان اظهار داشت: تا پایان هفته گذشته روزانه ۲ هزار و ۳۰۰ واکسن در پایگاه های بهداشتی استان همدان تزریق می شد که هم اینک به سه هزار و ۷۰۰ واکسن رسیده و تا پایان هفته به پنج هزار دوز در روز می رسد.

وی گفت: شهروندان بالای ۷۰ سال برای تزریق واکسن ابتدا باید با مراجعه به سامانه salamat.gov.ir ضمن اعلام مشخصات، کد ملی و شماره تماس نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

رییس دانشکده علوم‌ پزشکی اسفراین نیز گفت: تاکنون حدود چهار درصد از جمعیت این شهرستان خراسان شمالی معادل چهار هزار و ۸۹۲ نفر واکسن کرونا دریافت کرده اند.

دکتر اسحاق ایلدرآبادی اظهار داشت: از ابتدای آغاز واکسیناسیون در شهرستان هفت هزار دوز واکسن به دانشکده علوم پزشکی اسفراین تحویل شده است که گروه های اولویت دار بر اساس سند واکسیناسیون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی واکسن کرونا را دریافت کردند و بقیه افراد نیر بر اساس برنامه اعلام‌ شده واکسینه می شوند.

وی با اشاره به اجرای طرح واکسیناسیون سالمندان بر اساس برنامه اعلام‌شده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در شهرستان افزود: تاکنون ۸۰ درصد از سالمندان بالای ۸۰ سال در اسفراین واکسینه شده اند و واکسیناسیون افراد بالای ۷۵ سال نیز که از هفته گذشته آغاز شده، همچنان ادامه دارد. رییس دانشکده علوم پزشکی اسفراین تصریح کرد: فراخوان واکسیناسیون برای افراد بالای ۷۰ سال نیز از روز گذشته در شهرستان آغاز شده است. ایلدرآبادی گفت: سالمندان بالای ۷۵ سال که از واکسیناسیون به دلایلی جا مانده اند سهمیه آنها محفوظ است و با رسیدن واکسن های جدید با آنها تماس گرفته می شود.

وی واکسیناسیون عشایر کوچ رو بالای ۵۰ سال در شهرستان را از جمله گروهای هدف دریافت واکسن کرونا  دانست و گفت: کار واکسیناسیون این افراد از ۲ روز گذشته در مناطق ییلاقی عشایر شهرستان آغاز شده است.

 فرماندار شهرستان حمیدیه نیز گفت: سالمندانی که طبق اولویت برای دریافت واکسن کرونا از سوی مراکز بهداشتی فراخوانده می ‌شوند بدون نگرانی نسبت به تزریق واکسن اقدام کنند.

شاهین هاشمی اظهار داشت: خوشبختانه روند بیماری در شهرستان خوب و کاهشی شده  و در حال حاضر تنها یک بیمار کرونایی بستری در مراکز درمانی داریم.

وی افزود: انتظار داریم که سالمندان بالای ۶۵ سال هر چه زودتر به مراکز بهداشتی مراجعه و نسبت به واکسن اقدام کنند. متاسفانه هنوز برخی از افراد این گروه سنی از تزریق واکسن ترس دارند که این موضوع کار را با مشکل مواجه کرده است.

مدیر گروه بیماری های مرکز بهداشت گیلان نیز گفت: میانگین سنی بستری کرونا در گیلان طی یکی دو هفته اخیر، ۵۰ تا ۶۹ سال گزارش شده است.

دکتر حسن رخ شاد اظهار داشت: آمار بیماران بستری و فوتی های ناشی از بیماری کووید ۱۹ طی هفته های اخیر نیز روند کاهشی دارد که نشانگر همکاری و همراهی مردم در رعایت پروتکل های بهداشتی پیشگیری از انتشار ویروس کرونا است.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون ۳۴۰ بیمار مبتلا به بیماری کووید ۱۹ در بیمارستان های گیلان بستری هستند در حالیکه هفته گذشته در چنین روزی  ۴۴۰ بیمار کرونایی در بیمارستان های استان بستری بودند.

فرمانده قرارگاه نظارتی و عملیاتی ستاد مدیریت کرونا در خوزستان نیز گفت: تمام محدودیت‌های کرونایی بر اساس رنگ بندی شهرها همچنان اعمال می شودشهرستان‌هایبه قوت خود باقی است.

ولی اله حیاتی با اشاره به اینکه هیچ تغییری در سطح رنگ بندی کرونایی شهرستان‌های خوزستان حاصل نشده افزود: نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در خوزستان همچنان اعمال می شود.

فرمانده قرارگاه نظارتی و عملیاتی ستاد کرونا خوزستان گفت: مرزهای زمینی و مسافری ما همچنان بسته اند و مرزهای دریایی و ورود کشتی ها به شدت کنترل می شوند.

وی با بیان اینکه فعالیت های انتخاباتی در مکان های مسقف ممنوع  است افزود: این فعالیت ها تنها در مکان های سرباز که به تایید ستاد کرونا شهرستان رسیده باشد، مجاز است.

حیاتی گفت: تنها در مکان هایی که به تایید بهداشت رسیده و از سوی فرمانداران اعلام شود، می توان فعالیت کرد. 

وی بیان کرد: تخلفات کرونایی کاندیدای انتخاباتی در شعب رسیدگی به تخلفات انتخاباتی به صورت ویژه بررسی خواهد شد.

 ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان جهانی بهداشت در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌ گیری جهانی) این بیماری را تایید کرد.

این ویروس با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطره های تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علایم  بیماری کووید ۱۹ است  و بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان، هندوستان  و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدی را در جهان به وجود آورده است.

منبع

پنجم خرداد ماه و مهمترین اخبار کرونایی استان ها
www.irna.ir

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا