زندگی

پروفسور اکبری خطاب به وزیر بهداشت: آیا “سنگ‌اندازی‌های وزارت بهداشت در موضوع جمعیت” با ابراز علاقه شما به رهبری همخوانی دارد؟!

پروفسور اکبری خطاب به وزیر بهداشت: آیا “سنگ‌اندازی‌های وزارت بهداشت در موضوع جمعیت” با ابراز علاقه شما به رهبری همخوانی دارد؟!

پروفسور مـحمـداسـماعـیل اکبری در پاسخ به نامه برکناری خود توسط وزیر بهداشت، خطاب به دکتر نمکی نوشت: آیا کوتاهی‌های متعدد، سنگ‌اندازی‌ها و بعضاً عنادورزی‌ها در موضوع جمعیت در طول دو سال گذشته، توصیفات شما پیرامون رابطه‌تان با رهبری را تأیید می‌کند؟!

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ سعید نمکی، وزیر بهداشت طی نامه‌ای ضمن بیان برخی اختلاف نظرها با مشاور عالی خود، دکتر اکبری را برکنار کرد! این در حالی بود که عمده انتقاد دکتر اکبری ناظر به رویه‌های غلط ضدجمعیتی در بخش‌های مختلف دولت از جمله در بدنه وزارت بهداشت بوده است.

پروفسور مـحمـد اسـماعـیل  اکبری؛ به‌عنوان مشاور عالی سابق وزیر بهداشت، پدر پزشکی جامعه‌‌نگر ایران، فوق‌تخصص جراحی غدد و سرطان از دانشگاه جانزهاپکینز آمریکا، رئیس انجمن آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران و رئیس مرکز تحقیقات سرطان در قالب یک نامه‌، جوابیه‌ای به وزیر بهداشت نگاشته است که در ادامه می‌خوانیم:

هوالشافی

جناب آقای دکتر سعید نمکی

وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

سلام علیکم؛

نامه شماره 100/290 مورخ 1400/3/01 جنابعالی به اینجانب در پیام‌رسان مجازی از طریق دوستان واصل شد. از مرقومه احساسی شما سپاسگزارم و حتماً سابقه چند ده سال دوستی را فراموش نمی‌کنم و همچنان برای دوام آن تلاش می‌نمایم و از صمیم قلب برایتان آرزوی توفیق دارم.

امروز سوم خرداد است و خاطره نبرد همرزمان نازنینم که با پیروزی همراه بود، پشتوانه این مرقومه است ان‌شاءالله تعالی. جهت عدم تصدیع برای خوانندگان معظم، مقدمه را کوتاه می‌کنم و تنها به چند موضوع اصلی می‌پردازم؛

چیزی که موجب عدم‌ همخوانی دیدگاه‌ها، صحبت‌ها و مشاوره‌های بنده با شما شده است، بیشتر مبتنی‌ بر اصول علمی، قانونی و اخلاقی‌ای بود که تجزی از آن را جایز نمی‌دانم و بعون‌الله در آینده نیز ملتزم به آن‌ها خواهم بود.

بنده و شما بیش از یک سال یکدیگر را ندیدیم و به‌علت اقدامات شما و دوستانتان، اینجانب بیش از 15 ماه است که به وزارت بهداشت نیامده‌ام، چرا که هیچ امکانی از سوی وزارت متبوع در اختیار نداشتم و من اقدامات خویش را در بیرون از وزارتخانه انجام می‌دهم و پیگیری می‌کنم.

جنابعالی با شناخت 40ساله‌ای که از بنده دارید احتمالاً بیش از هر کس مستحضرید که عنوان مشاور عالی، هیچ تأثیری برایم نداشته است؛ نمی‌دانم و متعجبم چرا در روزهای پایانی دولت دوازدهم، آن برادر محترم به‌جای تمرکز بر امورات و وظایف برجای‌مانده در حوزه‌های مختلف، خود را مشغول فضا‌سازی رسانه‌ای و منحرف کردن اذهان کرده است.

در هر صورت با توجه به مرقومه شما و انتشار عمومی آن، جهت ثبت در تاریخ، آگاهی همکاران ارجمند و ملت شریف و عزیز ایران و همچنین بیان برخی حقایق و آشکارسازی فرافکنی‌ها، نکاتی را در سه دسته کلی عنوان می‌کنم و امیدوارم مرضی حق تعالی قرار گیرد؛

مقوله جمعیت

مقوله کرونا

با عنایت به اشاره شما و البته جهت جلوگیری از اطاله کلام، تنها به نامه‌های معروف سه‌گانه که خطاب به رؤسای محترم دانشگاه‌ها و دانشکده‌های سراسر کشور ارسال کردم (به‌دلیلی که حضوراً صحبت کردیم) اشاره می‌نمایم. در آن نامه‌ها چارچوب‌های علمی و تجربی مهار اپیدمی و تجربه‌های قبلی در کشور عنوان شده است؛ الحمدلله با تلاش برخی عزیزان، بخشی از آن چارچوب‌ها در طرح شهید سپهبد سلیمانی عزیز اجرایی شد، لکن هنوز اصرار بر عمل به برخی اصولِ جامانده و جزئیات آن دارم. از ذکر تذکرات، پیام‌های شفاهی و کتبی متعدد دیگر در این مورد، خودداری می‌کنم.

مقوله سرطان

     در پایان باز هم از نامه آن برادر محترم تشکر کرده و آن را در تاریخ 43 سال گذشته و عمر باقی‌مانده دوستی با شما حفظ می‌کنم و قدمت دوستی را حرمت می‌دارم اما حریم ساختار جمعیت را به‌دلایل پیش‌گفت، رها نمی‌کنم. تقاضا می‌نمایم در ماه‌های پایانی خدمت (که ان‌شاءالله مستدام باد) ضمن دوری از حاشیه‌سازی و مصاحبه‌های مکرر، بر امورات کاری خود تمرکز نمایید و به‌طور ویژه کاری کنید که جزء سربازان خدوم در اجرایِ سیاست‌های کلی جمعیت و اصلاح روند جمعیتی ایران عزیزمان به حساب آیید؛ ان‌شاءالله تعالی.

     و السلام علی من اتبع الهدی                           

کاهش جمعیت , وزارت بهداشت , سالمندی جمعیت , سیاست‌های تشویقی برای فرزندآوری , تک‌فرزندی , سعید نمکی ,

              محمد اسماعیل اکبری 

معلم دانشگاه                                

گفتنی است، پروفسور اکبری در مراسم اعطای “جایزه ملی جمعیت” به وی که به‌همت شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و در روز ملی جمعیت (30 اردیبهشت) برگزار شد، در انتقاد از انفعال و بی‌توجهی وزارت بهداشت نسبت به مسئله مهم جمعیت اظهار کرده بود: “متأسفانه وزارت بهداشت موافق سیاست‌های جمعیتی پیش نرفته است و عملکرد آن هم موافق این سیاست‌ها نبوده است و چند حرکت تبلیغی در روزهای نزدیک به روز ملی “جمعیت” در ایام پایانی این دولت، دردی از این مسئله حیاتی دوا نخواهد کرد.”

انتهای پیام/+

منبع

پروفسور اکبری خطاب به وزیر بهداشت: آیا “سنگ‌اندازی‌های وزارت بهداشت در موضوع جمعیت” با ابراز علاقه شما به رهبری همخوانی دارد؟!
www.tasnimnews.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا