صدور ویزای ویژه بازدیدکنندگان اکسپو دبی همچنان منتظر موافقت ستاد کرونا - SOZWEB.ir
زندگی

صدور ویزای ویژه بازدیدکنندگان اکسپو دبی همچنان منتظر موافقت ستاد کرونا

صدور ویزای ویژه بازدیدکنندگان اکسپو دبی همچنان منتظر موافقت ستاد کرونا

صدور ویزای ویژه بازدیدکنندگان اکسپو دبی همچنان منتظر موافقت ستاد ملی مقابله با کروناست.

صدور ویزای ویژه بازدیدکنندگان اکسپو دبی همچنان منتظر موافقت ستاد کرونا

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، اکسپو سومین اتفاق و رویداد مشهور دنیا و بزرگترین گردهمایی  جهانی برای نمایش تصویر ذهنی کشورها برای آینده خود، از تاریخ 9 مهر 1400 تا 11 فروردین 1401 در حالی  قرار  است برگزار شود که برای اولین بار در منطقه خاورمیانه و در شهر دبی امارات متحده عربی با حضور بیش از 192 کشور و پیش‌بینی 25 میلیون بازدید کننده، برگزار می‌شود.

این نمایشگاه که قرار بود در سال 2020 برگزار شود اما به دلیل‌ شیوع ویروس کرونا لغو و به سال 2021 موکول شد، هر 5 سال یک بار در یک کشور برگزار می‌شود و ایده برگزاری آن را برای اولین بار کشور فرانسه پیشنهاد داد.

در این نمایشگاه کشورهای شرکت کننده در قالب پاویون‌های مختص به خود، دستاوردهای خود را در حوزه صنعت، فناوری،گردشگری و تجاری به نمایش می‌گذارد. برگزارکنندگان اکسپو دبی این نمایشگاه فناوری محور در مکانی بسیار وسیع با معماری زیبا و مدرن را برای برگزاری تدارک دیده‌اند. نقطه اوج این فضا، گنبد فوق مدرن “الوصل پلازا” است که مساحت کلی این فضا بیش از 4/3 کیلومتر مربع است و اِلمان‌هایی از معماری مدرن و سنتی از کشورهای مختلف جهان در طراحی نمایشگاه به چشم می‌خورد.

طولانی بودن مدت زمان برگزاری این نمایشگاه از یک سو و نزدیکی  محل برگزاری آن به استان‌های مختلف ایران، امکان برگزاری تورهای گردشگری و تجاری برای حضور ایرانیان در این نمایشگاه و همچنین بازدید غرفه‌داران و بازدیدکنندگان بیش از 192 کشور از ظرفیت‌های اقتصادی و جاذبه‌های توریستی کشور ما را به صورت بالقوه فراهم خواهد کرد.

در این خصوص چندی قبل ولی تیموری در وبیناری که با مدیران گردشگری استان هرمزگان و مناطق آزاد قشم و کیش داشت،  با هدف بهره‌مندی بیشتر از فرصت شش ماهه برگزاری اکسپو 2021 دبی و در راستای حمایت از فعالان صنعت گردشگری کشور، خبر از صدور ویزای ایران برای سفر و ورود بازدید کنندگان این رویداد جهانی به کشورمان داد.

موضوع صدور روادید تسهیل‌شده از سوی وزارت گردشگری به ستاد ملی اکسپو و وزارت امور خارجه پیشنهاد شد. پس از تأیید این پیشنهاد، موضوع تهیه دستورالعمل اجرایی صدور روادید تسهیل‌شده برای ورود گردشگران خارجی به صورت محدود و تحت ضوابط در دستور کار مشترک وزارت گردشگری، امور خارجه و دستگاه‌های نظارتی و اجرایی قرار گرفت تا پس از گذر این مرحله و تدوین دستورالعمل مربوطه این مهم مهیا شود.  

لیلا اژدری مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری 25 مرداد ضمن اشاره به اینکه اکسپو فرصتی مناسب برای جذب گردشگر به ایران است و باید از این فرصت برای رونق گردشگری نهایت استفاده را ببریم، خبر از اعلام موافقت وزارت امور خارجه و وزارت اطلاعات برای صدور ویزا ویژه بازدیدکنندگان اکسپوی دبی داد و گفت: برای نهایی و اجرایی شدن آن نیاز به موافقت ستاد ملی مبارزه با کرونا است. امیدواریم با پیگیری‌ها از طریق معاون اول رئیس جمهوری هر چه سریع‌تر  به نتیجه برسد.

این در حالی است که از فروردین سال 99 در پی انتشار و همه گیری ویروس کرونا صدور ویزای گردشگری  ایران برای گردشگران خارجی متوقف شد و تنها مجوز سفرهای درمانی، تجاری و تحصیلی به ایران داده شد، هرچند در پی مطالبات فعالان گردشگری موضوع بازگشایی مرزها به روی گردشگران خارجی چندین مرتبه در ستاد ملی مدیریت کرونا مطرح شد اما هر بار با شیوع سویه جدید کرونا  این موضوع متوقف شد تا جاییکه ولی تیموری معاون گردشگری در جلسه‌ای خواستار اقدام مبنی بر معرفی ایران به عنوان مقصد گردشگری ایمن و همچنین تضمین نظارت جدی بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی تاسیسات گردشگری شد، اما از ستاد ملی کرونا مصوبه‌ای در ارتباط با صدور ویزای توریستی صادر نشد، این در حالی است که در تمام این مدت مرزها باز بوده و پروازهای بین‌المللی به بیش از 20 کشور برقرار است.

انتهای پیام/

منبع

صدور ویزای ویژه بازدیدکنندگان اکسپو دبی همچنان منتظر موافقت ستاد کرونا
www.tasnimnews.com

دکمه بازگشت به بالا