زندگی

خطر چاقی در کمین آنهایی که با نور لامپ می‌خوابند

خطر چاقی در کمین آنهایی که با نور لامپ می‌خوابند

تحقیقات نشان می‌دهد خوابیدن در مکانی روشن با نور لامپ ممکن است سبب افزایش وزن شود.

خطر چاقی در کمین آنهایی که با نور لامپ می‌خوابند

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از پایگاه آمریکایی ساینس دیلی، آیا شما از افرادی هستید که عادت دارند در اتاقی تاریک بخوابند یا آنکه شما هم دوست دارید به هنگام خواب تلویزیون، یا نور یک لامپ را روشن بگذارید؟ اگر از دسته دوم هستید باید به شما بگوییم باید در این کار خود تجدید نظر کنید.

بر اساس پژوهشی که نتایج آن در تاریخ ۱۰ ژوئن سال ۲۰۱۹ در مجله علمی «JAMA Internal Medicine» (وابسته به انجمن پزشکی آمریکا) منتشر شد، خوابیدن با نور تلویزیون یا لامپ ممکن خطر افزایش وزن و یا چاقی را به همراه داشته باشد. نتایج این بررسی که در تاریخ ذکر شده در پایگاه اینترنتی این نشریه منتشر شد، نخستین یافته محققان در خصوص ارتباط میان قرار گرفتن در معرض نور مصنوعی در شب به هنگام خواب و افزایش وزن در زنان بود.

خطر افزایش وزن در کمین خوابیدن به همراه نور لامپ

نتایج این تحقیقات نشان داد خاموش کردن چراغ به هنگام خواب می‌تواند احتمال چاقی در زنان را کاهش دهد.

در این مطالعه، پزوهشگران ۴۳ هزار و ۷۲۲ زنی را که سنینی مابین ۳۵ تا ۷۴ سال داشتند را در ۵۰ ایالت آمریکا و پورتوریکو مورد بررسی قرار دادند. دانشمندان با گرفتن اطلاعاتی نظیر قد، وزن، دور کمر و شماری اطلاعات دیگر به هنگام آغاز مطالعه و پس از گذشت ۵ سال بعد به نتایج جالبی رسیدند.

دانشمندان در این پژوهش دریافتند داده‌های بدست آمده با سطح نور مصنوعی که افراد به هنگام شب در معرض آن قرار گرفته اند، متفاوت است. به طور مثال استفاده از چراغ شبانه کوچک ارتباطی با افزایش وزن ندارد؛ حال آنکه افرادی که با یک لامپ روشن یا نور تلویزیون می‌خوابند، ۱۷ درصد یا بیشتر در معرض چاقی ۵ کیلوگرم یا بیشتر در طی این مدت بودند.

دکتر «چاندرا جکسون» (Chandra Jackson) می‌گوید: برای بسیاری از افرادی که در محیط‌های شهری زندگی می‌کنند، نور در شب بسیار عادی است و باید وجود داشته باشد. نور خیابان‌ها، نور نئون جلوی مغازه‌ها و سایر منابع نوری می‌توانند هورمون خواب ملاتونین و چرخه طبیعی روشنایی و تاریکی ۲۴ ساعته ریتم بدن را از بین ببرد.

دکتر جکسون می‌گوید: انسان‌ها از نظر ژنتیکی با یک محیط طبیعی متشکل از نور خورشید در طول روز و تاریکی در طول شب سازگاری دارند. قرار گرفتن در معرض نور مصنوعی در شب می‌تواند هورمون‌ها و دیگر فرایند‌های بیولوژیکی را به طریقی تغییر دهد که خطر ابتلا به مشکلات سلامتی مانند چاقی افزایش پیدا کند.

انتهای پیام/

منبع

خطر چاقی در کمین آنهایی که با نور لامپ می‌خوابند
www.yjc.news

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا