آشپزی

علت نخوابیدن نوزاد و روش های درمان بی خوابی نوزادان

علت نخوابیدن نوزاد و روش های درمان بی خوابی نوزادان

دیر خوابیدن در نوزاد به علت های مختلفی بستگی دارد که موجب ناراحتی والدین می شود و بسیاری از والدین به دنبال راه هایی برای درمان این مشکل می باشند در این مقاله بیشتر با علت نخوابیدن نوزاد آشنا می شوید.

علت نخوابیدن نوزاد و روش های درمان بی خوابی نوزادان

برای درمان بی خوابی نوزاد راهکارهای ساده و تأثیرگذاری ارائه شده است که به والدین کمک می کند تا به حل این مشکل در نوزاد بپردازند، دلایل مختلفی برای نخوابیدن نوزاد موجود می باشد که یک علت نخوابیدن نوزاد محیط و فضای نامناسب خواب می باشد این دلیل در بیشتر نوزادان رایج می باشد و در کنار سایر عوامل در این امر تأثیرگذار است.

علل مختلف نخوابیدن نوزاد

علتهای نخوابیدن نوزاد در نتیجه عواملی است که موجب ایجاد بی خوابی و عادت به نخوابیدن در نوزاد می شود در محیطی که هوا بسیار گرم یا بسیار سرد است کودک دچار مشکل بی خوابی می شود و در واقع اعتدال هوا یکی از عوامل تأثیرگذار بر خواب کودک می باشد همچنین زمان نامناسب خواب و یا خوابیدن بیش از حد نوزاد در روز موجب بی خوابی در او می شود. از دیگر عوامل تأثیرگذار می توان به مصرف نوشیدنی های کافئینی در مادر، نا آرامی محیط خواب نوزاد، خوردن غذاهای چرب قبل خواب و یا بیماری هایی نظیر: گوش درد، نفخ، اگزما، آلرژی و آسم اشاره کرد.

تکنیک هایی برای خواب راحت نوزادان

با استفاده از تکنیک هایی ساده و ابتدایی می توانید به درمان مشکل بی خوابی نوزاد کمک کنید این تکنیک ها با ایجاد کردن فضا و محیط مناسب خواب برای نوزاد موجب رفع مشکل بی خوابی در نوزاد می شوند.

نوزاد در رحم مادر به شنیدن صداهای گوناگون و متناوب عادت کرده است به عنوان مثال: او به طور دائم ضربان قلب مادر را احساس می کند و به آن گوش می دهد بنابراین ایجاد صداهایی این چنین می تواند بی خوابی نوزاد را رفع کند. برای این منظور می توانید از کولر و لوازمی که به طور مداوم تولید صدا می کنند استفاده نمایید.

علت نخوابیدن نوزاد

 ارتباط چشمی ی علت نخوابیدن نوزاد است بنابراین با نوزاد ارتباط چشمی نداشته باشید زیرا این ارتباط چشمی موجب هوشیارتر شدن نوزاد می شود و در او بی خوابی ایجاد می کند و همچنین این ارتباط چشمی نوزاد را دچار هیجان زدگی می کند.

توجه کردن به تغذیه مناسب نوزاد موجب پیشگیری از بیماری هایی نظیر نفخ می شود و باعث می شود کودک راحت تر بخوابد همچنین دادن غذای کافی و به اندازه به کودک می تواند در رفع این بی خوابی مؤثر باشد.

اگر در اطراف نوزاد اسباب بازی وجود دارد آنها را از محیط دور کنید تا توجه کودک به آنها جلب نشود و موجب هیجان و هوشیاری در نوزاد گردد همچنین خالی کردن فضای تخت خواب از وسایل و بالشت هایی که فضای خواب را برای نوزاد خفه می کنند امری ضروری و تأثیرگذار است.

راه های مقابله با بی خوابی نوزاد

یک علت نخوابیدن نوزاد بوی نامطبوع فضا می باشد که با استفاده از خوشبو کردن فضا می توانید این مشکل را حل کنید اگر غذاهایی که دارای بوی تند می باشند استفاده کرده اید توجه داشته باشید که می تواند موجب نخوابیدن نوزاد شود.

فضای اتاق خواب را تاریک کنید وجود نورهای اضافی کودک را حساس و هوشیار می کند پس در نتیجه با حذف نورهای اضافی و تاریک کردن فضای اتاق کودک شما خواب راحت تری خواهد داشت.

زمانی که پوشک نوزاد شما دارای رطوبت بیش از حد و زیاد می باشد مانع خواب راحت کودک می شود پوشک هایی که دارای قدرت جذب بالا می باشند انتخابی مناسب برای این امر خواهند بود.

از پوشاندن لباس زیاد به تن کودک خودداری کرده و دمای هوای اتاق را تنظیم کنید؛ در اتاق نوزاد، دماسنجی نصب کنید، زیرا حرارت اتاق خواب وی باید بین ۲۴ تا ۲۵ درجه سانتی گراد باشد تا گرما یا سرمای زیاد مانع خواب وی نشود.

به منظور تنظیم خواب نوزاد؛ فواصل شیردهی وی هر ۲ ساعت در طول روز می باشد، بسیاری از نوزادان قادر به تنظیم الگوی خواب و بیداری خود نمی باشند، ضمن اینکه نمی توانند خود را بخوابانند.

شیرخوار را باید قبل از خواباندن و زمانی که خواب آلود است، بر روی تخت یا گهواره اش قرار دهید، باید کودک را طوری عادت دهید که بدون شما به خواب رود و بستر خوابش تخت خواب و یا گهواره اش باشد و نه آغوش شما. انتظار نداشته باشید که بلافاصله بعد از قرار گرفتن نوزاد در بستر خواب فورا به خواب رود، بلکه امکان دارد بعد از ۲۰ دقیقه جنب و جوش و بی قراری بخوابد.

دلایل نخوابیدن نوزاد

در صورتی که نوزادتان گریه می کند، می توانید وی را در آغوش گرفته و تکان دهید، اما باید بعد از آرام شدن و خوابیدن در آغوشتان در بستر بگذارید، در این صورت نوزاد یاد می گیرد که چگونه بعد از بیداری به خواب رود.

می توانید نوزادتان را به خاطر گریه ها و بی قراری هایش در ابتدای تولد تا ۳ ماهگی به خود نزدیک کنید. همه شیر خوران در ساعاتی از شبانه روز گریه می کنند و علت گریه بیش از اندازه و نخوابیدن آنها می تواند به دلیل کولیک یا قولنج روده ای باشد که باید به این گریه ها پاسخ دهید، برای این منظور حرکت های آرام در آغوش بسیار موثر است، همچنین به منظور آرام کردن نوزاد مبتلا به کولیک می توانید در اینجا کلیک کنید.

اگرچه تا ۳ یا ۴ ماهگی نوزاد در اثر آغوش گرفتن زیاد لوس نمی شود، اما حتی نوزادی که دچار قولنج روده ای یا کولیک می شود، در ساعاتی از شبانه روز دردش ساکت شده و آرام می باشد، بنابراین در چنین حالاتی وی را در بسترش بگذارید تا وی توانایی خوابیدن به تنهایی و بدون کمک شما را بدست آورد.

علت نخوابیدن نوزاد و درمان آن

کودک شیرخوار خود را در حدود ۳ ساعت در روز که آرامش دارد از آغوش تان دور کنید، این کار از لوس شدن وی جلوگیری می کند.

از خوابیدن نوزاد بیشتر از ۳ ساعت در روز جلوگیری کنید، می توانید او را بیدار کرده و سپس سرگرم کنید، در نتیجه وی مدت زمان بیشتری خواب شبانه خواهد داشت.

فاصله شیردهی نوزاد را هر ۲ ساعت یکبار در طول روز تنظیم کنید، زیرا شیر خوردن با فواصل زمانی نزدیک به هم ؛ مثلا هر یک ساعت یکبار موجب می شود تا وی به طور مکرر برای خوردن شیر در شب بیدار شود.

منبع : آرگا

منبع

علت نخوابیدن نوزاد و روش های درمان بی خوابی نوزادان
arga-mag.com

مطالب مرتبط

کلیپ خدا با آهنگ زیبا برای وضعیت واتساپ / کلیپ خدا برای واتساپ و اینستا

با من باش || آهنگ زیبا || کلیپ عاشقانه | آهنگ زیبا || استوری عاشقانه | آهنگ شاد

آهنگ روز پدر – مخصوص استوری – روز مرد و پدر مبارک

لاله اسکندری و همسرش دو روز بعد از عروسی + عکس جالب

انهدام تانک روسیه با موشک ضد زره توسط ارتش اوکراین

خواهرم جلوه گری تا کجا

گزارش تصویری جشن تولد متولدین مرداد

ناستیا استیسی – ناستیاشو بابایی – برنامه کودک استیسی بابایی

از سراسر وب

کلیپ پنجشنبه های دلتنگی | دلنوشته غمناک و احساسی

باب اسفنجی – انیمیشن باب اسفنجی – کارتون باب اسفنجی

مال خود من باش || آهنگ زیبا || آهنگ عاشقانه || کلیپ زیبا || کلیپ عاشقانه

زیبای دلم || آهنگ زیبا || آهنگ عاشقانه | کلیپ عاشقانه || کلیپ زیبا

کلیپ آهنگ زیبا برای پدر

کلیپ غمگین روز پنجشنبه _ آهنگ غمگین پنجشنبه _ پنجشنبه های دلتنگی

کلیپ جدید برای روز پدر / تبریک روز پدر / جونمو میدم برای پدر همیشه

کلیپ عاشقانه لری مادر برای استوری / آهنگ زیبای دا / روز مادر

دکمه بازگشت به بالا